COVID-19: Prísnejšie kontroly na letoch z Talianska do Bratislavy

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Na pokyn predsedu vlády SR Petra Pellegriniho budú od zajtra kontrolovaní všetci pasažieri prilietajúci do Bratislavy z Talianska.

Slovensko tak reaguje na aktuálnu situáciu v súvislosti s rozšírením COVID-19 (nového koronavírusu) v Taliansku.

Všetky lety z Talianska do Bratislavy budú sprevádzať prísnejšie kontroly ohľadom zdravotného stavu pasažierov.

„Každý cestujúci na palube lietadla z Talianska do Bratislavy bude musieť vyplniť dotazník, na základe ktorého ho budeme vedieť po prílete na Slovensko identifikovať a v prípade potreby aj vyhľadať,“ uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini, dočasne poverený riadením rezortu zdravotníctva.

Vrátili ste sa z Talianska? Zvýšte opatrnosť!

Odborníci radia dovolenkárom, ktorí strávili posledné dni na severe Talianska, aby v prípade potreby kontaktovali odborníkov na telefonických linkách, ktoré rezort zriadil pre tento účel už pred niekoľkými týždňami.

„K dispozícii sú nonstop telefónne linky, zriadené na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Takisto e-mailová adresa, kde sú odborníci nepretržite pripravení na konzultáciu,“ povedal Peter Pellegrini.

„V prípade, že na palube lietadla bude identifikovaný človek so symptómami COVID-19, bude okamžite po prílete odvezený špeciálnou sanitkou na infekčné oddelenia do nemocnice,“ doplnil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Na Slovensku doteraz nepotvrdili ani jeden prípad COVID-19

Všetkých 55 vzoriek (k 26. februáru 80 vzoriek) bolo negatívnych. Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva situáciu pozorne sledujú, navyše vykonali niektoré opatrenia. Napríklad na požiadavku hlavného hygienika vláda dokúpila kvalitnejšiu diagnostickú techniku.

Laboratórna diagnostika sa robí od 3. februára na Slovensku v Národnom referenčnom centre. Výsledky sú známe do niekoľkých hodín. Takisto prebehli cvičenia vo vybraných nemocniciach, na vybraných hraničných priechodoch, aj na letisku M.R. Štefánika v Bratislave.

„Slovensko podrobne sleduje vývoj okolo ochorenia COVID-19, pričom je pripravené zvládnuť situáciu v prípade, že by sa vírus na našom území potvrdil. Situáciu máme pod kontrolou a uskutočňuje všetky opatrenia s cieľom maximálnej ochrany ľudí,“ ubezpečil Peter Pellegrini.

COVID-19 bolesť hrdla
Zdroj foto: AdobeStock.com

Odporúčania pre cestovateľov:

  1. Sledujte svoj zdravotný stav počas 14 dní od príchodu zo zasiahnutej oblasti. K hlavným príznakom kornovavírusu patrí kašeľ, bolesť hrdla, dýchavica, horúčka.
  2. Pri kýchnutí si zakryte nos a ústa jednorazovou papierovou vreckovkou. Vreckovku treba ihneď vyhodiť do koša.
  3. Častejšie si umývajte ruky mydlom a vodou. V domácnosti zvýšte dezinfekciu povrchov a používanie ochranných prostriedkov.
  4. Ak existuje podozrenie, že by osoba mohla byť nakazená koronavírusom, no ešte u nej nenastúpili žiadne symptómy, mala by podstúpiť domácu izoláciu na 14 dní v samostatnej izbe.
  5. V prípade výskytu klinických príznakov do 14 dní po návrate, telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára a informujte ho o vašej ceste do zahraničia.
  6. Ak je nevyhnutná neodkladná zdravotná starostlivosť o osobu s klinickými príznakmi, kontaktujte operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

Zdroj: MZ SR

Redakčne upravené a krátené (jam)

1 odpovedí na “COVID-19: Prísnejšie kontroly na letoch z Talianska do Bratislavy

Pridaj komentár