Zajtra sa uskutoční vernisáž fotografickej súťaže Cesta svetla 2016

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Myšlienka fotografickej súťaže, ktorú každoročne vyhlasuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, je zaujímavou výzvou pre všetkých, ktorí radi fotografujú.

Prostredníctvom fotografií môžu zachytiť fenomén svetla, alebo priamo či nepriamo priblížiť problematiku zrakového postihnutia.

Súťažné diela sú širokej verejnosti každoročne sprístupnené jednak prostredníctvom propagačného stolového kalendára, ktorý obsahuje výber fotografií, ale tiež na viacerých výstavách.

Tohtoročná vernisáž výstavy fotografií Cesta svetla 2016 sa uskutoční v utorok, 29. novembra 2016, o 17:00 v Novej budove SND (v časti činohra) na Pribinovej ulici č. 17 v Bratislave.

Návštevníci divadla si výstavu vybraných fotografií budú môcť prezrieť do 9. januára 2017. Navyše, v priebehu celého budúceho roka bude usporiadaných viacero expozícií na celom území Slovenska.

„Nápad vznikol spontánne, ako spôsob propagácie zrakovo postihnutých, priblíženie ich radostí a starostí. V prvých ročníkoch sa viac objavovala téma zrak, nevidiaci a slabozrakí, vodiace psy či Braillovo písmo. Neskôr došlo k rozšíreniu možností autorov, a témou časti fotografií sa stalo svetlo ako fenomén,“ približuje vývoj Marián Horanič, ktorý je spolu s profesionálnymi fotografmi (Miroslavom ZaťkomJánom Miškovičom) členom poroty.

cesta-svetla-2016-vitazi
Zdroj foto: Shutterstock.com

Výsledky súťaže Cesta svetla 2016

Do už 13. ročníka súťaže sa prihlásilo 28 autorov z viacerých krajín. Spolu zaslali 120 fotografií. Odborná porota rozhodla 26. októbra 2016 o poradí víťazov.

V kategórii Farebná fotografia získal 1. miesto Gyula Kopcsandi, 2. miesto obsadila Ivana Potočňáková (s fotografiou Anjel II.) a 3. miesto si (za kolekciu fotografií) vyslúžila Silvia Valachovičová. Čestné uznanie z Cesty svetla 2016 si odnášajú Ján Belák a Martina Ivaničová.

Kolekciu fotografií Petra Orvoša ohodnotila porota spomedzi čierno-bielych fotografií najvyššie. Z druhého miesta sa teší Róbert Ragan, z tretieho Blanka Mináriková. Čestné uznanie získal Peter Hladký (za Obrázok spoza bielej paličky).

O ÚNSS

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má takmer 4 200 členov, združených v 65 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.

Zdroj: ÚNSS

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár