Bolí vás niečo? Tieto lieky nekombinujte!

Pri bolestiach hlavy, brucha alebo v krku väčšinou hneď nevoláme lekára, ale snažíme sa liečiť sami. Obyčajne len zájdeme do lekárne, a kúpime si nejaké voľnopredajné lieky.

Poraďte sa v lekárni

Pred lekárnikom sa nehanbite, požiadajte ho o radu. Je to „takmer“ lekár, a v účinkoch liekov a kontraindikácicách sa vyzná dokonca lepšie ako on.

Aj obyčajné pastilky proti bolesti môžu skomplikovať napr. srdcovú arytmiu. Keď si lieky prinesiete domov, starostlivo si prečítajte príbalový leták. Dozviete sa, s akými inými liekmi, bylinkami, či potravinami ich nekombinovať.

Spomeňme aspoň najtypickejšie „zrážky“, na ktoré pacienti doplácajú, pretože sa s nikým neporadia.

Brufen a warfarín

Akékoľvek lieky proti bolesti, ktoré obsahujú látku ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Ibuprofen, Nurofen), sa nesmú brať súčasne s liekom na riedenie krvi – warfarínom. Pozor aj na kombináciu warfarín a žen-šen, ginko či cesnak.

Panadol

Panadol čipky a Panadol sirup pre deti – choré dieťatko nesmie dostať oboje súčasne! Nebezpečne sa násobí účinnosť lieku, a malé telíčko skôr poškodíme, než mu uľavíme.

Lieky proti hnačke

Živočíšne uhlie zabraňuje vstrebávaniu látok do tela, teda aj liekov. Preto po prehltnutí iného lieku počkajme s užitím uhlia aspoň dve hodiny.

Inzulín a acylpyrín

Diabetici, pozor! Lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú, napríklad aspirín alebo acylpyrín, zvyšujú účinok inzulínu, a môžu skresliť test na cukor.

Pastilky proti bolesti v krku

Ľudia so srdcovou arytmiou si musia dať pozor na pastilky proti bolestiam v krku s lokálnym anestetikom (znecitlivejúca látka). Arytmiu môžu ešte zhoršiť.

Ľubovník

Používa sa na povzbudenie nálady, pri depresiách. Hoci bylinky sa javia ako bezpečné, poznajme ich reakcie na ostatné lieky. Napríklad, ľubovník výrazne znižuje účinok antikoncepcie a liekov na vysoký cholesterol. A nemá sa kombinovať s antidepresívami.

Lieky na chrípku a lieky na bolesť

Oba druhy liekov silne zaťažujú pečeň. Nekombinujte napríklad Panadol s Paralenom a Coldrexom, aspirín s acylpyrínom a anopyrínom. Tiež zabudnite na Nurofen, Brufen a Ibumax.

Pozor aj na grapefruit

Grepy a šťava z nich môžu v kombinácii s liekmi na zníženie cholesterolu poškodiť svaly. Konzumovaniu grepov by sa mal vyhnúť každý, kto nejaké lieky berie. Toto ovocie totiž urýchľuje a zvyšuje ich účinok.

Zdroj: http://www.liekinfo.sk

Pridaj komentár