Alternatívne cvičenia a masáže na chrbticu

Súčasná doba kladie na človeka veľké nároky, ktoré spôsobujú psychický tlak, stres a vnútorné napätie, čo má následne vplyv na náš zdravotný stav. Ak si chceme udržať psychické a fyzické zdravie, je potrebné tieto vplyvy vyvažovať. V poslednej dobe lákajú ľudí alternatívne formy prevencie a oddychu. Čoraz viac sú obľúbené exotické masáže, rôzne energetické uvoľňujúce cvičenia, posilňovacie dychové cvičenia či joga.

Centrum „Shamanky“ – všetko pod jednou strechou

V súčasnosti je ponuka týchto typov zdravotnej starostlivosti dosť bohatá už i na Slovensku. Nie každý má však o týchto, pre mnohých z nás nových a netradičných prístupoch, prehľad. Ak však aj vy uvažujete, že by ste sa radi niektorým z nich aktívne venovali, no veľmi sa v nich nevyznáte, máme pre vás dobré správy. V centre zaujímavých prístupov k duševnému a telesnému zdraviu „Shamanky“ si mnohé z týchto metód môžete postupne vyskúšať, a to doslova pod jednou strechou. Profesionálni lektori, maséri, ezoterici a cvičiteľky zo Shamaniek sa starajú o to, aby zákazníci v centre dostali vysoko odbornú starostlivosť prispôsobenú ich individuálnym potrebám. V zmysle motta „Radosť zo seba“ sa všetko odvíja od toho, čo chcete vy a ako sa chcete cítiť. Aby sa ponechal priestor individuálnemu prístupu i pri skupinových cvičeniach, cvičí sa len v malých skupinkách (maximálne 6 ľudí).

Vyberať je naozaj z čoho. Ak si prajete trošku oddychu a uvoľnenia pod rukami odborníka, môžete si vybrať z rôznych druhov masáží podľa vášho aktuálneho psychického či zdravotného stavu (klasická, lymfodrenážna, indická, medová, čokoládová či aromamasáž). Pre aktívny oddych sú u Shamaniek k dispozícii rôzne skupinové i individuálne cvičenia ako Pilates, Fit Lunch, joga, uvoľňujúce tance alebo cantienica. Centrum je vybavené modernými masážnymi stolmi, vibrofi tom i bylinkovou infrasaunou. V priestoroch centra pôsobia liečivo dokonca i steny a podlahy – obsahujú biozmesy, ktoré prečisťujú organizmus. U nás zrejme najmenej známymi „zázrakmi“ pre telo i dušu, ktoré Shamanky ponúkajú, sú cantienica, indická masáž a myofasciálna terapia. Poďme sa teda s nimi zoznámiť bližšie.

Cantienica – posilní panvu, zbaví bolesti chrbta

Cantienica je súbor cvičení podľa pani Benity Cantien z Nemecka. Cantien trpela v detstve silnou skoliózou (vychýlením chrbtice do strán vo frontálnej rovine), čo ju primälo skúšať na svojom tele rôzne cviky, ktoré nakoniec skombinovala do komplexnej psychoterapeutickej liečby posilňujúcej telo ako celok. Táto metóda sa dnes rýchlo šíri a jej účinnosť sa naďalej rozvíja a doplňuje. Cviky v podobe tanca pozostávajú z 36 originálnych zostáv spojených do pol hodinových blokov. Spočiatku môže byť cvičenie trošku náročné. Je zamerané najmä na panvu, ktorej svaly sú po pôrode značne oslabené. Cviky výrazne účinkujú i pri inkontinencii, ktorá sa počas tehotenstva u žien občas objavuje. Pomáhajú i ako prevencia proti hemoroidom a chorobám prostaty, znižujú alebo dokonca eliminujú bolesti chrbta. Jednotlivé polohy sa dopĺňajú dychom, čím sa aktivuje celé kostrové svalstvo a zlepšuje sa tým držanie tela. Taktiež podporujú činnosť brušných orgánov, pohyblivosť kĺbov a zoštíhľujú brucho.

Indická masáž – uvoľní psychické napätie

Indická masáž je zameraná na hlavu a vznikla pred 4000 rokmi. Pôvodne tvorila súčasť starostlivosti žien o vlasy, neskôr masírovali holiči hlavu aj mužom. Masáž totiž podporuje rast vlasov, čo bolo zárukou, že sa k nim zákazník čoskoro vráti. Do Európy ju priniesol nevidiaci masér Náréndra Méhta. Neskôr sa k základnej masáži hlavy pridala i masáž krku, pliec, ramien, tváre a uší, ako i ájurvédske prvky práce s energiou čakier. Dnes sa indická masáž vykonáva priamo cez oblečenie, bez oleja. Masírujú sa najmä ramená, krk a aj chrbát so zameraním na temeno hlavy a tvárovej časti. Indická masáž uvoľňuje stuhnuté svaly a kožu na hlave, čo relaxuje celý organizmus. Zlepšuje krvný obeh, čím sa okysličuje aj mozog. Pomáha i pri nespavosti a poruchách spánku. Podporuje tiež rast vlasov, odstraňuje migrény, zvyšuje koncentráciu a sprostredkúva príval pozitívnej energie.

Myofasciálna masáž – uľaví od bolesti

Myofasciálna terapia je jemná metóda práce s fasciou. Ide o časť spojivového tkaniva, ktoré obopína všetky svaly, kosti, nervy, žily, artérie a všetky vnútorné orgány. Tvorí jednu neprerušovanú štruktúru pozdĺž celého tela, vďaka čomu sú všetky časti tela navzájom prepojené. Pri myofasciálnej masáži sa pohybmi rúk myopraktika preťahuje fasciálny obal svalov celého tela, čím sa vyvinie tlak aj na kosti, svaly, nervy, kĺby, cievy a dostanú sa tak do vzájomného súzvuku. Základom je reflexné odblokovanie skrátených svalov. Vyvíjaný tlak na spúšťacie body bolesti sa pozvoľna zvyšuje.

Pri ošetrení sa stláčajú spúšťacie body bolesti na svaloch, čím sa odstraňuje ich lokálne skrátenie, ako i napätie svalových vlákien. Myoterapia pomáha liečiť akútne i chronické bolesti hlavy, chrbta i svalov. Výrazne tiež pomáha pri skolióze. Posilňuje imunitný systém, zlepšuje obeh krvi a redukuje bolesť nervov. Masáž tiež pomáha eliminovať migrény, zlepšuje spánok a znižuje stres. Spýtali sme sa pani Michaely Začkovej, majiteľky centra Shamanky, nakoľko sú tieto netradičné formy relaxu rozšírené u nás Slovensku.

Poznajú už zákazníci tieto metódy predtým, ako sa na ne objednajú, alebo si ich väčšina ľudí príde vyskúšať po prvýkrát?

„Mám pocit, že sa skôr snažíme klientom tieto služby predstaviť. Aj keď nejaké povedomie o cantienice či indickej masáži existuje, skôr sa stáva, že keď si to klienti vyskúšajú, potom si to aj osvoja a vyžadujú to,“ vysvetľuje pani Začková a dodáva: „Našim poslaním je prispôsobovať sa potrebám klientov a pomáhať im, ako je to v našich silách a schopnostiach, preto vieme prvky indickej masáže zapracovať aj napríklad do klasickej masáže. Naši klienti tento prístup veľmi oceňujú. Pri cantienice je to trošku náročnejšie, lebo si to vyžaduje viac propagácie, ale prvoradé je poznanie klientových potrieb a očakávaní, ktoré sa dajú plniť rôznymi terapiami či produktmi.“

Zaujímalo nás aj, o aké služby spomedzi ďalších alternatívnych liečebných metód ponúkaných v centre majú Slovenky najväčší záujem.

„V súčasnosti evidujeme všeobecný záujem o všetky ponúkané služby. Máme klientov, ktorých láka ezoterika rovnako ako veľmi kvalitné masáže. V zmysle nášho sloganu „Radosť zo seba“ sa snažíme šiť ponuku služieb na mieru, čo naše klientky v malých cvičiacich skupinkách veľmi oceňujú, takže joga, pilates a emotívne tance si rýchlo našli svojich priaznivcov. Našou ambíciou je pomáhať, preto sa snažíme ponuku služieb a produktov neustále dopĺňať, aby sme boli komplexní, atraktívni a prekvapiví.“

Alternatívne formy liečby a relaxu sa zrejme rýchlo šíria aj na Slovensku a ako sa zdá, klienti si ich veľmi ľahko a prirodzene osvojujú. Želáme vám teda príjemný oddych a veľa novej pozitívnej energie!

Centrum Shamanky

Mierová 83, Bratislava
Zákaznícka linka: +421 911 789 837
Rezervácia: chcem@shamanky.sk
www.shamanky.sk

Pridaj komentár