Ako rýchlo čítajú nevidiaci?

V dňoch 22. – 23. októbra sa v Levoči uskutoční celoštátne finále súťaže v čítaní a písaní Braillovho písma 2011. Dvojdňové finále je vyvrcholením ôsmich krajských kôl, z ktorých postupujú tí najrýchlejší. Svoje schopnosti predvedú v sobotu 22. októbra o 13.30 h v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu.

„Braillovo písmo je aj v čase rozvoja informačno-komunikačných technológií pre nevidiacich ľudí stále hlavným nástrojom na prijímanie a spracovávanie informácií. Vďaka nemu sú samostatnejší – môžu študovať, pracovať, ale aj súťažiť. Bohužiaľ, sortiment literatúry, ktorá je prístupná v Braillovom písme, je neporovnateľne nižší ako v čiernotlači. Jedným z dôvodov je veľkosť písma. Na stranu veľkosti A4 sa zmestí len 800-900 znakov, kým v bežnej tlači je to 4-5 tisíc znakov,“ hovorí o motivácii na realizáciu tejto súťaže koordinátor projektu Josef Zbranek z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Podujatie slávnostne ukončí vystúpenie zrakovo postihnutých hercov z divadla Zrakáč, ktoré pracuje pod vedením režiséra Jozefa Pražmáriho. Divadlo sa predstaví s hrou Rómeo a Júlia 2010 o 19:00 h v Mestskom divadle Levoča. Po predstavení budú vyhlásení víťazi celoslovenskej súťaže.
Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár