Vlasy zmiznú len dočasne

Onkologickí pacienti, a najmä ženského pohlavia, bývajú po prvých dávkach chemoterapie nešťastní, lebo strácajú okrasu svojej hlavy. Nie každá žena je ochotná chodiť s novou vizážou medzi ľudí. V zime je ideálna kožušinová čiapka, ktorá veľa zakryje, ale čo v letnom období? Ako si vtedy poradiť?

Žiaľ, cytostatiká, ktoré sa podávajú pri liečbe malígnych nádorov, poškodzujú nielen nádor – mierne poškodzujú aj najrýchlejšie sa množiace bunky v tele alebo bunky s intenzívnou látkovou výmenou. K bunkám, ktoré sa neustále množia a obnovujú, patria krvotvorné bunky kostnej drene, bunky výstelky tráviaceho traktu, ale tiež bunky vlasových folikúl. Preto pri intenzívnej cytostatickej liečbe, resp. chemoterapii vypadávajú vlasy.

Nové vlasy budú tenšie

Vlasy môžu vypadať čiastočne alebo úplne, zvyčajne 2 až 4 týždne po prvom podaní chemoterapie. Po vypadaní vlasov sa treba starať o pokožku hlavy, a to najmä v letných mesiacoch – krémami na opaľovanie. Stáva sa, že v priebehu chemoterapie začnú rásť nové vlasy, no tieto obvykle neskôr vypadajú. Po jednom až dvoch mesiacoch od ukončenia liečby by mali vlasy už dorastať. Vlasy dorastú kompletne asi za pol roka či celý rok. Nové vlasy bývajú väčšinou tenšie, môžu zmeniť charakter (napr. sú kučeravé, ak boli predtým rovné), farba väčšinou zostane rovnaká. Ak vlasy po chemoterapii rastú, vyhýbajte sa ich farbeniu minimálne tri mesiace, a umývajte ich spočiatku maximálne 2x do týždňa.

Možný úbytok ochlpenia

Zvyčajne stupeň a intenzita vypadávania vlasov záleží od druhu a dávky cytostatík. Niektoré cytostatiká vypadávanie vlasov nespôsobujú. Pri liečbe kolorektálneho karcinómu nie je ich totálna strata až taká častá ako pri iných onkologických ochoreniach. Pravidelná, a väčšinou totálna alopécia, sa objavuje po aplikácii antracyklínov, taxánov, etopizidu, cyklofosfamidu a cisplatine. Pri zvlášť intenzívnej cytostatickej liečbe môže byť alopécia trvalá, a môže dôjsť nielen k strate vlasov, ale aj obočia, strate ochlpenia pod pazuchami, v okolí genitálu, na končatinách a inde. Alopécia môže nastať aj po rádioterapii. Je to však liečba prísne cielená, a k vypadávaniu vlasov dôjde, tak len keď sú vlasové folikuly v ožarovanom poli, teda pri ožarovaní hlavy. Tieto vlasy začínajú vypadávať (takisto ako pri chemoterapii) po 2 až 3 týždňoch od prvého ožiarenia a po dokončení liečby začnú opäť rásť.

Namiesto stresu parochňa

V súčasnosti neexistuje spôsob, ako vypadávaniu vlasov po chemoterapii zabrániť. Tento efekt chemoterapie sa, žiaľ, nedá ovplyvniť ani žiadnymi kozmetickými prípravkami. Pacienti a pacientky s nádorovým ochorením sú tak vystavení veľkému psychickému a emočnému stresu, a strata vlasov pre nich môže byť veľmi frustrujúca, aj keby bola len dočasná. Našťastie, u nás hradia poisťovne časť nákladov na zaobstaranie si parochne, a mnohé pacientky si naozaj ešte počas chemoterapie zaobstarajú vkusnú parochňu za prijateľnú cenu. Ak by ste si aj vy chceli pozdvihnúť svoje sebavedomie a mať náhradné vlasy, pridajte sa k nim.

Chladiace čiapky chránia pred stratou vlasov

Cytostatiká podávané počas chemoterapie poškodzujú často aj tkanivá, ktoré sa rýchlo obnovujú. Patria k nim, okrem iných, aj bunky vlasových korienkov. Následkom toho stráca veľa pacientov počas chemoterapie vlasy. Tomuto, predovšetkým psychicky zaťažujúcemu účinku, možno v niektorých prípadoch predísť tým, že sa zníži prekrvenie kože hlavy ochladením. V niektorých krajinách sa odporúča nosenie chladiacej čiapky (cool-cap), čo však môže byť pre pacientku nepohodlné. Pre všetky ženy, ktoré stratili vlasy, nech je útechou, že po skončení liečby cytostatikami vlasy opäť narastú. Obnovenie rastu vlasov a ochlpenia začína za 3 až 5 mesiacov po skončení chemoterapie. Nové vlasy sú často jemnejšie a odlišnej farby ako pôvodné. Zatiaľ si zaopatrite vhodnú parochňu (poisťovňa hradí časť nákladov), pestrú čiapku, alebo použite originálne uviazanú šatku.

Pridaj komentár