Sme s vami: Stop platenému parkovaniu pri nemocniciach

Od 2. decembra 2013 by mal do života všetkých občanov, odkázaných na zdravotnú starostlivosť v bratislavských nemocniciach Ružinov a sv. Cyrila a Metoda v Petržalke, vstúpiť platený parkovací režim: prvých 15 minút by malo byť zadarmo, a každá ďalšia začatá hodina vyjde na 1 euro. Odmietavé stanovisko k platenému parkovaniu v týchto nemocnicach potvrdili na tlačovej besede dňa 28. novembra 2013 zástupcovia protestujúcich občianskych združení.

O spustení skúšobnej prevádzky parkovísk dňom 25.11. a platenej prevádzky od decembra 2013 informuje  na svojej webovej stránke http://www.fnspba.sk/ Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB). Bývalý riaditeľ UNB MUDr. Miroslav Bucha uzatvoril 22.11.2012 koncesnú zmluvu o „Zabezpečení parkovacej plochy“ oboch nemocníc, jej prevádzke a údržbe so schránkovou firmou ZIPP – S, s. r. o. (je zapísaná v obchodnom registri, sídli v bytovom dome na adrese Slávičie údolie 31, zastupuje ju konateľ a jediný spoločník Ing. Dušan Blattner).

 

Nemocnice nie sú nákupné centrá

Pre občana, ktorý je odkázaný na zdravotnú starostlivosť, sú v zmluve dojednané podmienky neprijateľné. V obchodných centrách občan platí až po 3 hodinách parkovania, pritom cesta do nemocnice autom nie je nakupovanie, ale často absolútna nevyhnutnosť. S podmienkami, ktoré nútia občanov, aby platili 1 euro po 15 minútach za každú začatú hodinu, nesúhlasí ani Hlavné mesto Bratislava – potvrdil to pri osobnom stretnutí s protestujúcimi Ing. PhDr. Ľubomír Andrassy, riaditeľ kancelárie primátora.

 

Zaplatí UNB takmer miliónové odškodné?

Mesto je vlastníkom pozemkov len pod parkoviskom v Petržalke, no o pozemok pod parkoviskom v Ružinove vedie súdny spor. Zmluva je nevýhodná i pre samotnú UNB – profitovať z nej bude predovšetkým súkromná firma. Ideálne by bolo, keby parkovisko prevádzkovala samotná nemocnica. Pri odstúpení od zmluvy však musí UNB jediného spoločníka schránkovej firmy odškodniť sumou 966 tisíc eur.

Miroslav Kollár (na fotografii) z občianskeho združenia Hlas občanov Slovenska sa k spoplatneniu parkovísk vyjadril takto: „Nemôžeme pripustiť, aby nejaká schránková firma zarábala na hendikepovaných. Zmluva nemohla byť schválená v dobrej viere. Urobíme tlak verejnosti, aby firma ustúpila od zmluvy. Jedine magistrát bol ochotný s nami rokovať. Nikto tu nemôže robiť pštrosiu politiku.“

„Zmluva je verejne prístupná. Je relatívne voľná v prospech nájomcu – v tom, že mu neurčuje, kto a aké  parkovné má platiť. Spoločnosť ZIPP-S na nás nereagovala. Pre nás zmäkčený režim spoplatnenia nie je riešením. Pred verejnou nemocnicou má ostať aj verejné parkovisko,“ doplnila Miroslava Kollára poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja Tatiana Mikušová.

Na tlačovej konferencii vystúpil aj Radoslav Herda z OZ SLOVENSKÝ PACIENT:  „Táto situácia je precedensom. Chceme, aby pacienti mali vždy zadarmo trojhodinový parkovací limit na získanie zdravotnej starostlivosti v nemocnici.“

 

Otvorený list firme ZIPP – S

Signatári otvoreného listu proti spoplatneniu parkovísk pred nemocnicami vyzývajú spoločnosť  ZIPP – S, s.r.o., aby dobrovoľne odstúpila od koncesnej zmluvy. Ak tak neurobí, požiadajú ministerku zdravotníctva a vedenie UNB, aby bola pre nemocnicu aj občanov nevýhodná zmluva jednostranne vypovedaná, a v prípade náhrady škôd nech nesú osobnú zodpovednosť tí, ktorí ju podpísali. Ak tieto podmienky nebudú splnené, signatári chcú dosiahnuť zrušenie koncesnej zmluvy protestnými akciami občanov.

Pridaj komentár