PREŠOV: Policajti darovali krv priamo na krajskom riaditeľstve

Prešov 8. augusta (TASR) – Do zasadačky Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Prešove dnes od rána prichádzajú policajti, aby sa zapojili do 2. ročníka akcie Policajná kvapka krvi, ktorú organizuje Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) SR.
Zdravotníci z prešovského pracoviska NTS tu umiestnili dve mobilné odberové lôžka. Po absolvovaní základných vyšetrení už počas prvej hodiny darovalo krv vyše desať policajtov. 
„Policajti sa denne pri výkone svojej práce stretávajú s rôznymi situáciami napríklad na cestách, kde pri dopravných nehodách zostávajú ťažko zranení ľudia a potrebujú krv. Keď dnes príslušníci darujú túto drahocennú tekutinu, dobre si uvedomujú, že zajtra môže zachrániť život,“ konštatoval riaditeľ KR PZ v Prešove Jozef Seman. 
Pracovníci NTS z Prešova zvyknú ročne zrealizovať približne 100 výjazdových odberov krvi. Navštevujú obce, podniky, školy a ďalšie zariadenia, kde viac ľudí prejaví záujem bezplatne darovať krv. Po druhý raz v rámci spomínanej akcie prišli aj priamo medzi policajtov.
„Medzi tisíckami dobrovoľných darcov krvi, ktorých evidujeme v našich zoznamoch, je veľa policajtov. Mnohí z nich dávajú krv pravidelne. Niektorí napríklad dnes nemôžu prísť, pretože boli na odbere pred mesiacom alebo dvomi a narušili by si tak pravidelný režim,“ uviedol pre TASR lekár NTS Martin Trenčan. Dodal, že práve policajti sú vhodnými darcami, nakoľko prechádzajú pravidelnými zdravotnými prehliadkami a sú to ľudia v dobrej fyzickej kondícii.
Stanislav Angelovič je v Policajnom zbore od roku 1998, nie je síce pravidelným darcom, ale dnes daroval svoju krv už po štvrtý raz. „Aj takýmto spôsobom chcem ľuďom pomôcť. Hlavne tí, ktorí to najviac potrebujú, aby tú pomoc dostali v pravý čas,“ povedal počas odberu Angelovič.
Policajná kvapka krvi sa dnes začala v Prešovskom a Banskobystrickom kraji a v nasledujúcich dňoch bude pokračovať odbermi aj v ďalších krajoch Slovenska. Vlani počas prvého ročníka hromadného odberu po celom Slovensku darovalo krv viac ako 450 príslušníkov Policajného zboru SR.

Pridaj komentár