Mirka Zahradníková: Jem tak, aby to srdiečku prospievalo

Portál SLOVENSKÝ PACIENT nevynechal krst pilotnej zbierky básní skúsenej novinárky z rezortu zdravotníctva Mirky Zahradníkovej, s titulom „Dať srdce na tanier“. Pokrstil ju dnes v komornej atmosfére Mestskej knižnice v Bratislave, symbolicky vetvičkou, spisovateľ Jozef Pavlovič, jej učiteľ slovenčiny z gymnaziálnych čias.

Vzťah k medicíne zdedila autorka po otcovi – psychiatrovi, k umeniu inklinuje po mame – sólistke opery. O tom, že dotyk človeka má zázračnú moc, vie sama z praxe: má za sebou masérsky kurz, a niekoľko klientov, ktorým pomohla. Po vyštudovaní žurnalistiky sa venovala rôznym témam, posledných 7 rokov  rezortu zdravotníctva.

Zbierka „Dať srdce na tanier je spísaná z pocitov, ktoré prežíva každý z nás. Zároveň je výzvou, aby sa ľudia vrátili k citu a láske, lebo dnes sa viac dotýkame mobilu a počítačovej myši, ako svojich rodných a blízkych“, uviedla autorka. Tvrdí, že nemôžeme byť po každej stránke šťastní: niekto má všetko, okrem obojstrannej lásky, iný prežíva obojstrannú lásku, pritom nevlastní nič.

„Dať srdce na tanier je názov aj jednej z básní v knižke. Názov sa mi zdal najvýstižnejší. Lebo tu ozaj kladiem na tanier svoje pocity, a predkladám ich celému svetu. Srdce si isto nemôžem servírovať doma na jedenie. Ale jem tak, aby to srdiečku prospievalo. Vždy som mala rada zeleninu, tú si pripravujem čerstvú: ako veľkú šalátovú misu, alebo dusenú. Mám rada ľahšie jedlá, a jem častejšie“, uviedla autorka.

Knižka je zložená z dvoch častí, nazvaných Vyznania a Pocitovky. Obidve vznikli vlani v priebehu siedmich mesiacov. Zbierka obsahuje 33 básní, 44 fotografií z Tatier, a je z dielne vydavateľstva RAX. Nájdete ju v predajnej sieti kníhkupectva Panta Rhei.

Pridaj komentár