Levoča: Súťaž v čítaní a písaní Braillovho písma

V sobotu, 17. októbra, sa v priestoroch Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči bude konať Súťaž v čítaní a písaní Braillovho písma.

Zo 77 súťažiacich postúpilo do celoslovenského finále 21, z toho štyria sú prihlásení do kategórie písanie, 11 do kategórie čítanie a 6 súťažia v oboch kategóriách. Dôležitým kritériom je rýchlosť, dôraz sa však kladie aj na presnosť čítania alebo zápisu textu.

Najlepší postupujúci z krajských kôl dokázal text v Braillovom písme prečítať za 1 minútu a 5 sekúnd, na Pichtovom stroji (slúži pre zápis bodového písma) ho najlepší napísal za 1 minútu a 56 sekúnd.

pisaci-stroj-pre-nevidiacich Pichtov stroj

Kto sa naučí Braillovo písmo už na základnej škole, nemá neskôr problémy s jeho efektívnym používaním. Iná situácia je v prípade ľudí, ktorí prišli o zrak v dospelosti. Vtedy si výučba vyžaduje väčšiu dávku úsilia a trpezlivosti. Nie každý dôjde až na koniec cesty. Snažíme sa presvedčiť nevidiacich, že aj keď nebudú v čítaní perfektní, môže byť Braillovo písmo v ich živote dôležitým pomocníkom. Napr. pri rozoznávaní liekov, označovaní potravín a zvukových nosičov,“ vysvetľuje Josef Zbranek, podpredseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a koordinátor súťaže.

„Každý podnet, vedúci k motivácii týchto ľudí, je dôležitý. Patrí medzi ne aj táto súťaž, kde jedna z kategórií je určená ľuďom, ktorí sa naučili Braillovo písmo v posledných 5 rokoch, a nestihli si ho celkom osvojiť,“ dodáva.

Otvorenie súťaže je naplánované na 13.30 hod.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov je spojené s koncertom hudobníčok Viery Petrovčinovej a Martiny Slebodníkovej, začne sa o 19.00 hod. v Mestskom divadle v Levoči.

O ÚNSS

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má viac ako 4 000 členov, združených v 65 základných organizáciách.

Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.

Zdroj: ÚNSS

Redakčná úprava: jam

Ilustračné fotografie (shutterstock.com a google.com)

Pridaj komentár