Brusel: Ministerka zdravotníctva SR oboznámi EK o zmene systému zdravotného poistenia

Košice 28. novembra (TASR) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sa 7. decembra stretne v Bruseli s novým eurokomisárom pre zdravie a spotrebiteľskú politiku Toniom Borgom, s ktorým bude hovoriť o príprave systému jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku. Uviedla to na dnešnom Valnom zhromaždení Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) v Košiciach.
„Nie je možné, aby sa šírili nepravdy, že ideme znárodňovať, ideme plne v súlade s európskym právom,“ povedala k chystanému zrušeniu systému viacerých zdravotných poisťovní.
Európsku komisiu chce ministerka informovať o chystaných zmenách a zároveň si chce na stretnutí aj potvrdiť postoje vlády. „Je to úvodom toho, čo sme sľúbili, že skutočne chceme pracovať na všetkých úrovniach, včas informovať a vyhýbať sa akejkoľvek chybe,“ povedala pre TASR. „Chceme hlavne informovať o tom, čo prebieha, že skutočne rešpektujeme európsku legislatívu, že ide o štandardný európsky postup na medzinárodnej úrovni.“
K stretnutiu dôjde v súvislosti s rokovaním Rady ministrov zdravotníctva členských štátov EÚ. Šéfka rezortu sa v Bruseli stretne aj so slovenským eurokomisárom zodpovedným za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Marošom Šefčovičom, témou bude rozšírenie možností pri využívaní európskych prostriedkov na vedu a výskum v rámci slovenského zdravotníctva.
Na Valnom zhromaždení SLÚŠ dnes ministerka obhajovala zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia. Ten podľa nej prinesie pre pacientov viac peňazí do zdravotníctva a lepšie manažovanie týchto peňazí. Konštatovala, že efektívnosť celkových verejných výdavkov na zdravotníctvo od vzniku systému viacerých zdravotných poisťovní neustále klesá. „Systém sa evidentne predražil,“ povedala. Nový systém musí zároveň podľa nej obsahovať základné pravidlá týkajúce sa vstupu a výstupu so zadefinovaním jednotlivých výkonov pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Prezident SLÚŠ Andrej Janco ocenil prístup ministerky so snahou o rokovanie a spoluprácu so zástupcami zdravotníckych pracovníkov. Hodnotiť zavedenie unitárneho systému zdravotného poistenia v súčasnosti nechcel. „Nám ostáva v tejto chvíli vychádzať z reality a toho, čo vláda prijala za svoje. Budeme sa snažiť, aby mali zmeny čo najmenšie negatívne dosahy na našich členov,“ povedal pre novinárov.

Pridaj komentár