Click here!

Svrab: Bez liečby sa ho nezbavíte

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Už pomenovanie tohto infekčného ochorenia znie odstrašujúco. Len pacienti, ktorí sa s ním stretli, vedia, aké dôležité je pristúpiť k liečbe rýchlo a zodpovedne. Na všetko dôležité a zaujímavé o svrabe sme sa spýtali dermatologičky MUDr. Aleny Korenčíkovej zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

Ako zistíte, že máte svrab?
Čo pripomína pokožka postihnutá svrabom?
Treba pri svrabe vyhľadať lekára?
Ako liečiť svrab?
Čo robiť, aby ste sa neinfikovali znova?

* Pri slove svrab si väčšina ľudí predstaví nepríjemné ochorenie s neznesiteľným svrbením. Málokto však vie, čo je príčinou tohto ochorenia. Vysvetlite nám to, prosím.

– Pôvodcom svrabu je roztoč zákožka svrabová, ktorá je veľká 0,3 – 0,4 mm, má oválny tvar a štyri páry nôh. Žije a rozmnožuje sa iba na človeku. Už jedna oplodnená samička dokáže spôsobiť u človeka nákazu. Do pokožky si vyhĺbi chodbičku dlhú 1 – 2 cm, na jej konci sa usadí a kladie 2 – 3 vajíčka za deň. Cyklus vývoja zrelého roztoča z vajíčka trvá 14 – 16 dní. Mimo kože dokáže prežiť 48 – 72 hodín.

* Údajne je toto ochorenie rozšírenejšie, ako si myslíme, a netýka sa len ľudí so slabými hygienickými návykmi. Je to pravda?

– Svrab je celosvetovo rozšírené infekčné parazitárne ochorenie, ktoré postihuje všetky vrstvy obyvateľstva bez ohľadu na vzdelanie a hygienické návyky. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie postihuje svrab viac ako 200 miliónov ľudí. Výskyty epidémií sú cyklické približne každých 15 rokov. Na Slovensku sa počet prípadov za posledných päť rokov pohybuje v tisícoch.

* Akou cestou sa svrab šíri a prenáša?

– Prenáša sa priamo tesným kontaktom s chorým alebo pri pohlavnom styku, preto patrí aj medzi pohlavne prenosné ochorenia. Môže sa však preniesť aj nepriamo posteľnou a osobnou bielizňou.

Šíri sa najmä v kolektívoch, kde ľudia žijú v tesnom kontakte, ako napríklad v predškolských zariadeniach, v rodinách, ubytovniach, internátoch, sociálnych ústavoch a domovoch dôchodcov. Preto môže byť svrab aj chorobou z povolania, napríklad u zdravotníkov a sociálnych pracovníkov. Môže postihnúť kohokoľvek v akomkoľvek veku. Inkubačná doba ochorenia je 2 – 6 týždňov, v prípade opakovanej nákazy len 2 – 9 dní.

* Ako zistím, že som „chytil“ svrab? Nemôžem si ho pomýliť s ekzémom?

Prejavy svrabu vznikajú najmä na miestach s tenšou pokožkou – medzi prstami, na zápästiach, pod pazuchami, v oblasti genitálií, prsníkových bradaviek, slabín a oblasti pása. U dojčiat postihuje aj hlavu, tvár, dlane a stupaje. Môžeme pozorovať lineárne alebo esovité chodbičky dlhé 0,5 – 1,5 cm s vláskovitou belavosivou šupinkou. Na konci chodbičky býva pľuzgierik a zákožka je viditeľná ako tmavý bod. Chorí pociťujú intenzívne svrbenie, najmä v nočných hodinách, typicky po ľahnutí do postele. Dochádza aj k ekzematizácii ložísk a počas škrabania i k zaneseniu bakteriálnej infekcie, čo vedie k pestrým prejavom ochorenia od začervenania cez vyrážky, pľuzgieriky, škrabance až po vznik chrást.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chorí so zvýšenou hygienou môžu mať prejavy svrabu minimálne a hlavným príznakom je už spomínané intenzívne svrbenie. Naopak, výrazné prejavy ochorenia bývajú najmä u chorých s oslabenou imunitou, na jednom pacientovi môžu byť až dva milióny parazitov, pričom svrbenie býva mierne alebo dokonca žiadne.

Približne 7 % pacientov má takzvaný nodulárny svrab, ktorý sa prejavuje červenými až hnedastými vyrážkami až uzlami, ktoré môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov po eradikácii (zničení) parazita.

Svrab je imitátorom mnohých kožných ochorení, napríklad atopickej dermatitídy (ľudovo detský ekzém), seboroickej dermatitídy, žihľavky, impetiga, alergických reakcií. Preto je vždy nutné vyšetrenie dermatovenerológom, ktorý môže stanoviť diagnózu už podľa anamnézy a typických príznakov ochorenia. Pri vyšetrení môže použiť aj dermatoskop. Robí sa aj mikroskopické vyšetrenie odobratých vzoriek z miest, kde sídlia zákožky, ale dôkaz parazita sa nemusí podariť, a tak ani negatívny výsledok nevylučuje možnosť nákazy. Preto je pri diagnostických rozpakoch vždy nutné pacienta s podozrením na svrab preliečiť.

* Môžem sa svrabu zbaviť svojpomocne alebo musím navštíviť lekára?

– Vyšetrenie dermatovenerológom je nevyhnutné na stanovenie správnej diagnózy, následnej liečby a taktiež zhodnotenie účinnosti liečby. Po liečbe takmer vždy pretrvávajú na koži prejavy, či už infekcie alebo precitlivenosti, preto je nutné adekvátne doliečenie. Nemenej dôležité sú aj protiepidemické opatrenia.

* Ako sa svrab lieči? Je to dlhodobá liečba alebo sú možnosti, ako sa ho zbaviť rýchlo a pre pacienta komfortne?

– Liekom prvej voľby je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie a európskych usmernení 5 % permetrín krém. Môže sa použiť aj u dojčiacich žien, ale z bezpečnostných dôvodov nemajú dojčiť päť dní po jeho použití. Oproti sírovej masti má mnoho výhod. Krém sa nanáša ľahko, nie je dráždivý, je bez zápachu, bezpečný a má spoľahlivý účinok. Nespornou výhodou je aj spôsob a doba aplikácie. Nanesie sa jednorazovo na 8 – 12 hodín. Pred liečbou si pacient musí ostrihať nechty, večer sa osprchuje, nanesie si krém od krku nadol na trup, končatiny a genitál. Nesmie vynechať ani miesta medzi prstami. U malých detí a seniorov sa nanáša aj na tvár, uši a hlavu, ale nie na pokožku okolo očí. Osoba, ktorá pacientovi pomáha s aplikáciou lieku, musí použiť ochranné rukavice a zásteru. Po 8 – 12 hodinách sa krém zmýva mydlom a vodou a vymieňa sa osobná i posteľná bielizeň. V problémových prípadoch je vhodné znovu opakovať liečbu po 7 – 14 dňoch. Pri zlej spolupráci a dlhotrvajúcom ochorení je vhodné preliečiť pacienta dva dni po sebe.

U dojčiat do dvoch mesiacov veku a tehotných žien sa používa 2,5 % a 10 % sírová masť, ktorá sa nanáša dvakrát denne po dobu troch dní, pričom tieto tri dni sa pacient ani nekúpe, ani nesprchuje. Až po 72 hodinách od začiatku liečby sa môže osprchovať, pričom sa realizujú všetky protiepidemické opatrenia. U tehotných žien v druhom a treťom trimestri sa môže zvážiť aj použitie 5 % permetrín krému.

Z iných lokálnych prípravkov možno použiť 10 % a 25 % benzylbenzoát lotio alebo 0,5 % malatión roztok.

V zahraničí sa v určitých prípadoch používa aj systémová liečba ivermektínom, napríklad pri rozsiahlych prejavoch svrabu u pacientov s oslabenou imunitou.

3D ilustrácia zákožky svrabovej na ľudskej koži. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

* Predpokladám, že liečbu budú musieť podstúpiť všetci, ktorí prišli do kontaktu s infikovaným.

– Vždy je nevyhnutná liečba všetkých osôb, ktoré boli v tesnom kontakte s infikovaným pacientom, treba preliečiť všetkých členov domácnosti a sexuálnych partnerov, aj keď nemajú príznaky ochorenia.

* Každá neliečená kožná infekcia môže vyústiť do nepríjemných následkov. Je to aj v prípade svrabu?

– Už samotné intenzívne svrbenie je veľmi nepríjemné a výrazne zhoršuje kvalitu života pacienta. Pri svrabe dochádza počas škrabania k zaneseniu bakteriálnej infekcie do ložísk. Ak sú prejavy s bakteriálnou infekciou rozsiahle, môžu viesť až k sepse (otrave krvi), prípadne glomerulonefritíde (zápalu obličiek).

* Zo svrabu sa teda bez liečby nedostaneme. Aké ďalšie opatrenia musíme urobiť, aby sme zabránili znovuinfikovaniu?

– Osobnú a posteľnú bielizeň treba oprať na 60 °C, vyžehliť a tri dni nepoužívať. Pri výmene bielizne je nutná správna manipulácia a použitie osobných ochranných pomôcok. Veci, ktoré nemožno vystaviť vysokej teplote, treba skladovať týždeň v uzavretých plastových vreciach, prípadne vystriekať vhodným insekticídnym prostriedkom podľa pokynov výrobcu a pevne uzavrieť v plastových vreciach na niekoľko hodín. Topánky nepoužívať päť dní. Je dôležité dôsledne povysávať a vystriekať insekticídnym prostriedkom koberce a čalúnený nábytok.

 

Autorka: Jana Obrancová

Redakčná úprava: Sabína Zavarská

Tento článok vyšiel v  Moja liečba 2/2020. Ak máte záujem o časopis, môžete si ho objednať na stránke www.medmedia.sk kliknutím na obrázok.

Pridaj komentár