Diabetes mellitus: Aké zmeny na koži prináša cukrovka?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Diabetes mellitus alebo cukrovka je metabolická porucha, ktorá podmieňuje rôzne zmeny vo viacerých orgánoch a komplikácie vo funkciách organizmu. S cukrovkou sa spájajú aj kožné prejavy, ktoré môžu predchádzať samotnému ochoreniu alebo vzniknú následne. Najčastejšie sú podmienené cievnym a nervovým poškodením. Zle kompenzovaný diabetes mellitus má za následok zmeny pokožky postihujúce prevažne nos, uši a prsty na nohách. V rámci cukrovky dochádza aj k zmenám kvality kože, ktorá nadobúda voskový charakter, je tenšia, suchá a pre nedostatočnú výživu sa redukuje rast ochlpenia.

Aké sú najčastejšie zmeny na koži, keď vás trápi diabetes mellitus?
Čo znamená pojem diabetická noha?
Ako sa prejavujú infekcie kože pri cukrovke?
Ktoré baktériové infekcie sú u diabetikov najčastejšie?
Môžu vzniknúť kožné prejavy aj v reakcii na liečbu diabetu?

Diabetes mellitus a suchá pokožka

U pacientov chorých na diabetes mellitus sa častejšie stretávame s presušenou kožou najmä na nohách a predkoleniach. Ošupovanie a tvorba prasklín sa stáva vstupnou bránou pre pôvodcov rôznych infekcií. Problém zvyšuje poškodenie periférnych nervov s následnou poruchou regulácie produkcie potu a mazu. Pacienti so suchou kožou sa musia vyhýbať ošetrovaniu pokožky prípravkami obsahujúcimi alkohol, vysoké koncentrácie kyseliny salicylovej alebo urey. Na pravidelné zvlhčovanie pokožky sú najvhodnejšie prípravky s obsahom kyseliny mliečnej do 10 % a obsah urey by nemal prekročiť 2 – 4 %.

Zmeny farby pokožky

Žlté sfarbenie je dôsledkom akumulácie produktu metabolizmu kolagénu. Žlto sa sfarbujú dlane, stupaje a aj nechty, predovšetkým na palcoch nôh. Pacienti s cukrovkou mávajú „zdravé“ ružové líca, ale aj začervenenú pokožku na nohách a na rukách. Tieto príznaky nie sú ovplyvniteľné liečbou.

Následkom neliečeného alebo zle kompenzovaného diabetu bývajú aj okrúhle, tmavočervené, ploché asi centimetrové vyrážky s bielymi šupinami, ktoré nachádzame na predkoleniach, ale aj na predlaktiach. Vyrážky sa vyvíjajú postupne a hoja sa jazvami.

Svrbenie, ktoré postihuje celý povrch tela, je ďalším príznakom zle kompenzovanej cukrovky. Na koži nenachádzame žiadne vyrážky, len stopy po škriabaní.

Diabetes mellitus a diabetická noha

Cukrovkou poškodené periférne nervy majú za následok obmedzenie pohyblivosti prstov nôh a vznik kladivkovitých prstov. Znížená hladina bolesti vedie k poškodeniu tkaniva s pomaly vznikajúcim vredom v mieste tlaku s následným rizikom vzniku infekcie.

Pocit pálenia, brnenia, zníženej citlivosti, bolestivosti a nepokojných nôh v noci upozorňuje na diabetické poškodenie nervov.

Pridružené prejavy po nadmernom tlaku na kožu

Mozoľ vzniká v dôsledku dlhodobo pôsobiaceho tlaku na pokožku. Na nohách, najmä na chodidlách a prstoch, sa tvorí ostro ohraničené, žltkasté miesto so zhrubnutou kožou. Po odstránení tlaku sa vzhľad pokožky upraví. V liečbe sa používajú prípravky s obsahom urey alebo kyseliny mliečnej. Uplatňuje sa aj mechanické odstránenie zhrubnutej kože po zmäkčujúcom kúpeli.

Otlak vzniká dlhotrvajúcim tlakom pokožky o kosť najčastejšie nad kĺbmi deformovaných prstov nôh, ale aj medzi prstami nôh, pri nosení príliš tvrdej a tesnej obuvi. Neustále dráždenie môže viesť k degeneratívnym zmenám. Pacienti udávajú intenzívnu bolesť. Pri liečbe otlakov aplikujeme na postihnuté miesta zmäkčujúce prípravky. V prevencii je najúčinnejšie predchádzať nadmernému tlaku vhodnou obuvou, rôznymi ortopedickými pomôckami a v neposlednom rade pravidelnou kontrolou a starostlivosťou o nohy.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ďalšie kožné prejavy

Diabetické poškodenie nervov môže viesť k tvorbe pľuzgierov na nohách a na predkoleniach. Vyskytujú sa najčastejšie okolo 55. roku života. Číre pľuzgiere vznikajú zvyčajne počas noci, bez jasnej príčiny, za pocitu mierneho pálenia. Pľuzgiere sa zhoja spontánne v priebehu niekoľkých týždňov, ale zároveň môžu vznikať nové prejavy. Obsah veľkých pľuzgierov je vhodné vypustiť a ložisko ošetriť antiseptickými prípravkami na zabránenie sekundárnej infekcie.

Do súvisu s diabetom sa dáva aj ochorenie, ktorého typickým prejavom sú malé tuhé uzlíky červeno-fialovej farby (granuloma anulare) uložené do kruhu. Uzlíky nebolia, ani nesvrbia a môžu aj spontánne ustúpiť. Ochorenie lieči kožný lekár.

Sprevádzať alebo aj predchádzať diabetes – prevažne u žien v strednom veku, môže tvorba tmavočervených, postupne žltkastých fľakov na predkoleniach. Fľaky sa rozširujú a koža nadobúda jazvovitý vzhľad (necrobiosis lipoidica). Ochorenie prebieha chronicky a progresívne, ale nebolí, ani nesvrbí. Pacienti s týmto ochorením však majú častejšie problémy so zrakom a s obličkami.

Diabetes mellitus a hubové infekcie kože

Chorí na cukrovku sú náchylnejší na hubové infekcie, ktoré najčastejšie začínajú medzi prstami nôh. Koža začervenie, ošupuje sa, svrbí a tvoria sa bolestivé praskliny. Zápal sa môže rozšíriť na spodnú časť prstov a na stupaje. Ochorenie po čase prechádza do chronicity s minimálnym zápalom a s drobným ošupovaním.

Neskôr sa od prstov nôh infikujú nechty. Štúdie udávajú, že 35 % pacientov s cukrovkou má nechty na nohách postihnuté mykotickou infekciou. Nechty sa odlučujú od nechtového lôžka a pod nechtovou platničkou sa tvoria nánosy odlučujúcich sa buniek. Postupne celý necht mení farbu na žltú, môže sa rozrušiť a odlúčiť od nechtového lôžka. Hubová infekcia je často vstupnou bránou pre akútne, horúčkové ochorenie – ružu.

Kvasinky, ktoré sa bežne nachádzajú na koži a slizniciach, vyvolávajú častejšie ochorenie u pacientov s cukrovkou ako u zdravej populácie. Porucha prekrvenia dolných končatín u diabetikov môže viesť ku kvasinkovej infekcii medzi prstami nôh. Zapálená koža je mokvavá s belavým povlakom a intenzívne svrbí a páli. Infekcia nechtového valu a nechtov na rukách postihuje prevažne ženy pri poruchách periférneho prekrvenia v dôsledku neodbornej manikúry.

Kvasinková infekcia sa u diabetika veľmi často rozširuje do veľkých kožných záhybov, pod prsiami, v podbruší a podobne. Najprv sa tvoria biele pľuzgieriky, ktoré praskajú a splývajú do lakovočervenej lesklej plochy. Koža je vlhká, páli a svrbí.

Liečba všetkých hubových ochorení patrí do rúk kožného lekára, ktorý urobí potrebné vyšetrenia a zváži príslušnú liečbu. Treba zdôrazniť, že práve kvasinková infekcia môže byť včasným upozornením na diabetes.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Baktériové infekcie kože

Aj tento druh infekcií kože má u pacientov s diabetom niekoľkonásobne vyšší výskyt ako v bežnej populácii. Infekciou sú najčastejšie postihnuté vlasové vačky. Ochorenie podporuje obezita, maceračné podmienky, znížená odolnosť v dôsledku metabolických porúch a podobne. V okolí vyústenia vlasu sa vytvorí zápal a hnisavý pľuzgierik. Priebeh ochorenia bez ošetrenia je chronicky recidivujúci. Pri rozsiahlom náleze sa podávajú celkovo antibiotiká. Lokálne sa aplikujú antibiotiká a antiseptiká.

Furunkul je zápalový uzol vznikajúci v dôsledku infekcie šíriacej sa do hĺbky vlasových vačkov. Pôvodcom ochorenia je stafylokok a častejšie sa vyskytuje u pacientov s diabetom. Furunkul, ktorý dosahuje v priemere až 3 cm, nachádzame na horných aj dolných končatinách, ale aj na šiji a tvári. V centre uzla vzniká vred, ktorý sa hojí jazvou. Pacient si sťažuje na napätie a bolesť.

Furunkulóza je chronické ochorenie, ktoré charakterizuje postupný neustály vznik furunkulov a môže poukazovať na nediagnostikovanú, resp. zle kompenzovanú cukrovku. Priebeh ochorenia závisí od lokalizácie prejavov a od celkového stavu pacienta. V liečbe sa používajú celkovo podávané antibiotiká. Je nevyhnutné kompenzovať diabetes.

Akútnou infekciou je erysipelas (ruža), ktorej pôvodcom je najčastejšie Streptococcus pyogenes. Do organizmu sa dostáva cez porušený kožný kryt na predkoleniach a medzi prstami nôh a ďalej sa šíri lymfatickými cestami. Vstupnou bránou infekcie býva najčastejšie vred predkolenia alebo plesňové ochorenie nôh. Pacient sa na začiatku sťažuje na zimnicu, po ktorej rýchlo nastupuje vysoká teplota až do 40 °C. Potom sa spravidla asymetricky, na jednom predkolení, s pocitom napätia šíri živočervený zápalvýrazný opuch. V niektorých zriedkavých prípadoch bývajú postupne postihnuté obe končatiny.

U pacientov s diabetom môže erysipelas viesť až k rozpadu tkaniva. V liečbe sa používajú antibiotiká. Nesmie sa zabudnúť na preliečenie vstupnej brány infekcie.

V záhyboch kože sa vyskytuje baktériová infekcia – erytrazma. Povrchovo prebiehajúce zápalové ochorenie sa častejšie vyskytuje u starších ľudí, u obéznych pacientov a u pacientov s cukrovkou. V postihnutých miestach sú hnedasté až červenkasté škvrny rôznej veľkosti, postupne splývajúce do jednoliateho ložiska, ktoré sa mierne ošupuje. Pôvodcom ochorenia je baktéria. Subjektívne je pacient bez ťažkostí. Priebeh ochorenia je chronický a lieči sa antibiotikami. Odporúča sa diabetes kompenzovať.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Reakcie kože na liečbu diabetes mellitus

Pacienti s cukrovkou majú zväčša viac ochorení a užívajú veľké množstvo rozmanitých liekov. Každý z uvedených liekov môže vyvolať alergickú reakciu, ktorá môže prebiehať pod obrazom žihľavky alebo výsevom svrbivých vyrážok na celom tele. Pri užívaní antidiabetík neraz dochádza k fotosenzitívnym alebo k fototoxickým reakciám. V letákoch priložených k lieku sú informácie o zákaze pobytu na slnku a aj o ďalších dôležitých odporúčaniach.

Včasné rozpoznanie kožných prejavov diabetu môže byť prevenciou pred ťažšími komplikáciami. Kožné prejavy často aj dopredu upozornia na možný nediagnostikovaný diabetes. S cukrovkou sa najčastejšie asociujú kožné mykotické a baktériové infekcie. Časté opakovanie infekcií kože a slizníc by malo viesť k vyšetreniam na vylúčenie diabetu.

Redakčná úprava: Sabína Zavarská

Tento článok vyšiel v Dermato magazíne 1/2020. Ak máte záujem o časopis, môžete si ho objednať na stránke www.medmedia.sk kliknutím na obrázok.

Pridaj komentár